Kurumsal Ve Sosyal Sorumluluk

Rönesans Holding, güvenilir ve sorumluluk sahibi bir şirket ve işveren olabilmek için özel bazı ilkeler benimsemiş ve uygulamaya koymuştur. Bu ilkelere göre Rönesans Holding, çalışanlarının sağlık ve güvenliğini önemser, çevreyi korur, etik kurallar çerçevesinde iş yapar ve iş yaptığı bölge ekonomisine katkı sağlar. 

İş sağlığı ve güvenliği, çevre sorumluluk ve etik kurallara ilişkin detaylı bilgi için lütfen ilgili bölümleri tıklayınız.

SOSYAL YAŞAMA DESTEK

Rönesans Holding sadece kurumsal sorumluluk sahibi bir şirket değil, aynı zamanda iş yapmakta olduğu bölgelerin sosyal yaşamına da katkı sağlayan, sosyal sorumluluk sahibi bir bireyidir. Bu nedenle Rönesans, yatırım yaptığı bölgelerden elde ettiği değerlerin bir kısmını geri vermeye ve paylaşmaya dayanan sosyal sorumluluk faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Bu çerçevede Rönesans, bağış, sponsorluk ve yardım gibi faaliyetleriyle iş yaptığı bölge halklarına destek olmaktadır. Nitekim Rönesans Holding, salt bu tür faaliyetleri tek elden yerine getirebilmek amacıyla Rönesans Eğitim Vakfı’nı kurmuştur.

EĞİTİM


Rönesans Eğitim Vakfı (REV), başta Rönesans Holding Onursal Başkanı Bekir Ilıcak olmak üzere, Ilıcak Ailesi’nin girişimleri, destekleri ve bilginin üstünlüğüne olan inançlarıyla; gençlerin ve çocukların eğitimlerini, kişisel gelişimlerini desteklemek amacı ile 2009’da kuruldu. REV, gençlerin kendi potansiyellerini fark etmeleri, çok yönlü, eğitimli ve üretken bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak hedefi ile eğitim programları ve sosyal projeler hayata geçirmektedir. Vakıf, farklılık gözetmeksizin sürdürdüğü Burs Programı ile sağladığı eğitim desteğinin yanı sıra, gençlerin kişisel ve mesleki gelişimleri için de güçlü fırsatlar sunmaktadır. Bugüne kadar 6.500 öğrenciye karşılıksız burs veren Rönesans Eğitim Vakfı, gençlerin aktif birer sorumlu yurttaş olabilmeleri amacı ile yenilikçi eğitim modelleri geliştirmekte ve uygulamaktadır. REV, benimsediği görev ilkeleri kapsamında, başta eğitim olmak üzere, birçok alanda faaliyete geçirdiği sosyal projeler ve kalıcı eserleri ile geleceğe katkıda bulunmayı kendine misyon edinmiştir.

Ayrıntılı Bilgi için http://www.rev.com.tr/

KÜLTÜR VE SANAT

Rönesans Holding, birçok alanda yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerine, kültür ve sanatı da eklemiştir. Rönesans’ın bu çerçevede yürüttüğü bazı faaliyetler aşağıda yer almaktadır: 

Rönesans Holding, Rusya’nın St. Petersburg kentinde bulunan dünyaca ünlü Hermitage Müzesi’nin sponsorları arasında yer almaktadır. Rönesans Holding, 1963 yılından bu yana devam eden Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 2014 yılı ana sponsoru olmuştur. Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, 1969 yılından bu yana düzenlenen ve 2014 yılında Türkiye’nin konuk ülke olarak katıldığı, 45. Europalia Uluslararası Sanat Festivali’nin Türkiye Genel Komiseri seçilmiştir.

SPOR

Dr. Erman Ilıcak, öğrenci olduğu yıllarda basketbol takımında yer aldığı TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü’nde, 2014-2016 yılları arasında başkanlık görevinde bulunmuştur. Aynı dönemde Rönesans Holding, Türkiye Basketbol Birinci Liglerinde yer alan TED Ankara Kolejliler Erkek ve Kadın Basketbol Takımlarının ana sponsorluğunu üstlenmiştir.

1954 yılında kurulan TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü, geçen 62 yıllık süreçte başta basketbol olmak üzere, faaliyet gösterdiği 8 branşta yaklaşık 600 lisanslı sporcusuyla Türk sporuna değer katmayı sürdürmektedir.

Ayrıntılı bilgi için http://www.tedkolejlilersk.org.tr/ 

ÇEVRE

Rönesans Holding, projelerinin tasarım, inşa ve işletme safhaları için, malzeme kullanımının azaltılması, atıkların yeniden kullanımı ya da enerji ve su tüketimi verimliliği gibi çeşitli sürdürülebilir bazı alternatifler oluşturmaktadır. Rönesans Holding yatırım yaptığı bölgelerde, atık yönetimi, geri dönüşüm, insan sağlığının ve bölgenin korunması gibi konularda sürdürülebilir çevre programları uygulamak amacıyla çeşitli paydaşlarla işbirliği içinde hareket etmektedir. 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ TASARLA” 

Rönesans Holding’in üniversite öğrencilerine “sürdürülebilirlik” kültürünün kazandırılması amacıyla gelenekselleştirdiği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının ikincisi 2016 yılında gerçekleştirildi. 5 Nisan’da ödül töreni yapılan yarışmaya Türkiye dört yanındaki 125 farklı üniversiteden 954 grup ve 1930 kişi başvurdu. Tüm Türkiye’yi kapsayarak dev bir sosyal sorumluluk projesine dönüşen yarışma kapsamında düzenlenen “Mavide Yeşil Fikir” temalı seminerlerle sadece iki yıl içinde, 17 farklı ilde, 27 üniversitede 6500 öğrenciye ulaşıldı. 5 Nisan’da gerçekleştirilen ödül töreni öncesinde düzenlenen workshop’ta Türkiye ve dünyada mimarlık ve tasarıma yön veren isimler sahnedeydi. Finale kalan gençlerin projelerinin masaya yatırıldığı workshop çalışmasında, dünyaca ünlü Fransız Mimar Christophe Pillet’nin yanı sıra Türkiye’nin en önemli mimarlarından Murat Tabanlıoğlu, Murat Kader ve Sefer Çağlar yer aldı ve deneyimlerini gençlerle paylaştı. Ödül alan projelerin yenilikçi; mühendislik ve mimarlık alanında anlayışı değiştirip, yeşili ve doğayı ön plana koyan projeler olması dikkat çekti. Projelerin sürdürülebilir, çevre ve kullanıcı dostu ve ekonomik olmasına önem verildi. Jüri üyeleri projeleri, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, atıkların azaltılması, yenilikçi malzeme kullanımı, suyun tasarruflu kullanımı, sürdürülebilir yaşam ve eğitim alanlarının yaratılması gibi kriterler ışığında değerlendirerek kazananları belirledi. 2016 yılında mühendislik ve mimarlık olmak üzere iki yarışma düzenlendi. Ödüller her iki yarışma için ayrı ayrı verildi. Birinciye 20.000 TL, ikinciye 16.000 TL, üçüncüye 14.000 TL ve mansiyon olarak 10.000 TL olarak belirlendi.