Alışveriş merkezi yatırımlarında Rönesans dönemi başlıyor

Türkiye’nin 7 bölgesinde 9 alışveriş merkezi olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Sektördeki 15’nci yılını geride bırakmaya hazırlanan Rönesans Gayrimenkul Yatırım, önümüzdeki 3 yıl içinde İstanbul Küçükyalı ve Maltepe’de, İzmir Karşıyaka ve Bayraklı’da, Bursa Nilüfer’de alışveriş merkezi projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın hayata geçireceği AVM’ler 4’ncü nesil olarak adlandırılıyor. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaya başlanan 4’ncü nesil AVM’ler; açık alanların olduğu, cadde, sokak, meydan, teras gibi alanların ön plana çıktığı, insanların keyifli vakit geçirebilecekleri donanımlara sahip, kent dokusuna uygun bir mimari anlayışla tasarlanıyor. Yenilikçi yapısı ile dikkat çeken ve yaptığı her yatırımda bir öncekinin üzerine mutlaka bir yenilik ekleyerek yoluna devam eden Rönesans Gayrimenkul Yatırım, 4’nci nesil AVM’lerle her yaştan ziyaretçiye de sesleniyor.

Küçükyalı’da gerçekleşecek Hilltown adı verilen projenin inşaat çalışmaları tüm hızla devam ediyor. Kaba inşaatının yüzde 80’inin tamamlandığı bu proje, içinde alışveriş caddelerinin olduğu, insanların zaman geçirebileceği açık alanların bolca yer aldığı bir konsepte sahip olacak. Ziyaretçiler, Adalar manzarasına karşı konumlanan restaurant ve kafelerde keyifli zaman geçirebilecek. Bu projede bir de 5 yıldızlı 150 odalı otel olacak. Hilltown şehrin karmaşasından kaçmak isteyenler için şehrin içinde küçük bir şehir vaad ediyor. Toplam kiralanabilir alanı 60 bin metrekare olan Hilltown, farklı konseptiyle misafirlerine 2017’nin ilk çeyreğinde kapılarını açılmayı planlıyor.

Maltepe’deki projede de inşaat çalışmaları devam ediyor. Burada da toplam kiralanabilir alan 56 bin metrekare olarak açıklanıyor. Karma kullanıma sahip projede; konut ve ofis bloğu yer alacak. Konut bloğu Eylül ayında satışa çıkacak. 2017 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanan Maltepe projesinin orta bölümünde insanların keyifli zaman geçirecekleri, konserlerin ve çeşitli etkinliklerin yapılabileceği, bir açık alan bulunuyor. Toplam kiralanabilir alanları 63 bin metrekare olan İzmir Karşıyaka, 50 bin metrekare olan Bayraklı ve 60 bin metrekare olan Bursa’daki projelerin konsept ve projelendirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

9 proje için 1,5 milyar Euro’luk yatırım

Kısa ve orta vadede hayata geçirecekleri 9 yeni proje için 1,5 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planladıklarını vurgulayan Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özgümüş, “Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak entegre iş anlayışına sahip bir yapımız bulunuyor. Anahtar teslim işlere imza atıyoruz. Arsa Geliştirme, proje geliştirme, kiralama, işletme ve varlık yönetimi süreçlerini de biz sürdürüyoruz. Yeni açılacak olan alışveriş merkezlerinde yaklaşık 8 bin kişiye istihdam imkanı sağlanabileceğini şimdiden söyleyebiliriz. Mevcut AVM’lerde ise 20 bin kişiye istihdam sağlanıyor” dedi.

Optimum’larda değişim rüzgarı

Özgümüş, outlet konseptinde hizmet veren Optimum AVM’leri regular AVM’ye dönüştürmeye başladıklarını belirterek, “Adana Optimum Outlet alışveriş merkezinin Regular konseptine dönüştürülmesiyle başlayan değişim İzmir’in en popüler AVM’lerinden biri olan İzmir Optimum’la devam edecek. Özel çocuk oyun alanlarından yeni restoran ve kafelere kadar birçok yenilik ekleyeceğimiz Optimum’un kiralanabilir toplam alanı 58 bin metrekareden 86 bin metrekareye çıkacak. 2017 yılı içinde tamamlanmasını planladığımız Optimum değişim projesiyle var olan 162 mağaza sayısına 84 yeni marka daha eklenecek” diye konuştu.

Karadeniz’in en büyüğü Rönesans imzası taşıyor

Ekonomik değer yaratan yatırımların Anadolu’da da olmasına önem veren Rönesans Gayrimenkul Yatırım; Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir’de Optimum; Samsun, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da Piazza markalı alışveriş merkezleriyle birlikte yine İstanbul’da Kozzy ve Gaziantep’te Sanko Park alışveriş merkezlerini geliştirdi.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın 2004 yılında açtığı Optimum, Ankara’nın ilk outlet alışveriş merkezi, 2009 yılında açtığı Sankopark, Gaziantep’in ilk alışveriş merkezi, 2011 yılında açtığı Adana Optimum şehrin ilk ve tek outlet alışveriş merkezi, 2013 yılında açtığı Piazza ise Kahramanmaraş’ın ilk alışveriş merkezi olma özelliklerini taşıyor. Samsun Piazza ise Karadeniz bölgesinin en büyük alışveriş merkezi olarak ön plana çıkıyor. Faaliyette olan dokuz alışveriş merkezi toplam 440 bin metrekare kiralanabilir alana sahip bulunuyor. Yönetimleri de Rönesans Gayrimenkul tarafından gerçekleştirilen alışveriş merkezleri yıllık toplam 97 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Şehirlere sektör liderlerini getiriyor

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Genel Müdürü Hasan Şimşek, “Marka karmalarımızı oluştururken tüketici ihtiyaçları ve sektörel öngörülerimizi ön planda tutuyoruz. Mevcut AVM’lerde yaklaşık 1400 mağaza yer alıyor. Samsun Piazza ile Media Markt, 5M Migros, Zara, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Starbucks, Süperstep, Beymen Club, Cookshop, Tommy Hilfiger, H&M, Decathlon, Lacoste, Yargıcı’yı Samsun’a; Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Piazza ile Media Markt, 5M Migros, H&M, Cinemaximum, Mango, Deichmann, English Home, Kahve Dünyası gibi sektörünün lider markalarını Şanlıurfa’ya  getirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bir ilk; 5 bin metrekarelik çocuk oyun alanı

Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak portföylerinin yüzde 35’inin İzmir’de olduğuna dikkat çeken Şimşek; İzmir Karşıya, Bayraklı ve Turan’da proje geliştirdiklerini; Turan’daki projelerinde ise ağırlıklı konut olacağını söyledi. Karşıyaka’daki AVM projesinin 90 dönüm üzerinde 2 katlı olarak yükseleceğine dikkat çeken Şimşek, “Burada 5 bin metrekarelik bir alanı çocuklara ayırdık. Türkiye’de bir ilk olan 5 bin metrekarelik ücretsiz çocuk oyun alanı olarak kullanılabilecek. Özel üretim oyuncakların yer alacağı bu alanda çocukların bedensel ve zihinsel gelişmelerini olumlu yönde etkileyecek oyunlar olacak” dedi. Bursa’nın Nilüfer bölgesinde de metroya yakın bir konumda AVM yatırımı yaptıklarını belirten Şimşek, Antalya, Konya ve İstanbul Avrupa Yakası’nda ise yer aradıklarını vurguladı.


DİĞER HABERLER